Pitonu ile mesut bir Balili

Bali’ye giden çok eş-dost, tanıdık haberi aldıysanız ve merak ediyorsanız, haliyle ne var bu kadar bu Bali’de diyorsanız, işte umduğunuzdan da öte kimisi çok bilinen , kimisi daha az bilinen detaylar…

Pek çok kişinin ağzından Bali’yi duymuş olabilirsiniz. Hatta Endonezya deyince muhtemelen en çok bilinen, en popüler yerlerin başında geliyordur. Yahu oralar peeek uzak nasıl uçak bileti bulacağız uyguna derseniz, benden size baştan söylemesi: şubat-nisan arası düzenli olarak havayollarının kampanyasını takip edin, ve kuru sezonu olan haziran-ağustosta tadından yenmeyecek Bali’yi de kaçırmayın derim! Dediğim bu zaman diliminde neredeyse var olan bilet fiyatlarının yarısına bilet bulabilmeniz mümkün! İşte bu yüzden de şimdi size biraz ne var ne yok anlatayım istedim, sonra da gezilecek yerlerin ve yapılacakların ayrıntısına geleceğiz.  Aşağıda sayacaklarım ise tatil rotanızı Bali’ye çevirmekte etkili olabilir:

1-Bali Hinduizm’i

Hinduizm’i Hindistan, Nepal ve Bangladeş gibi ülkelerle eşleştiriyoruz çoğu zaman değil mi? Örneğin şu yazımda da Uzak doğu’da neler var derken kısaca Malezya, Singapur gibi ülkelerde de Hinduizm’i merak edenlerin sorularına yanıt bulabileceğinden bahsetmiştim. Oysa Hindistan ve çevresi dışında pek çok ülkeye yayılmış bir din Hinduizm, üstelik gittiği yerlerde de oranın kültürüyle farklı yorumlanmış bir din.

Endonezya’daki halkın çoğunluğu Müslüman ve Hıristiyan. Bali’de ise çoğunluğunun düşündüğünün tersine insanların hemen hepsi Hinduizm inancından.  Kocaman bir inanç sistemini anlatmak için ayrı bir yazı yazmak gerekecek. Çünkü eğer Hinduizm hakkında belli bilgilere sahipseniz, Bali’de bu bilgilerinizden oldukça farklı görüntülerle karşılaşacaksınız.

Bali’de ise Hinduizm’de özellikle animizm etkilerini de gözlemlemek mümkün bu yüzden de ne kadar çok heykel ve oyma atölyesi olduğunu görünce şaşıracağınıza eminim. Nedir bu animizm derseniz de biraz felsefe için tıklayınız. Benim en çok hoşuma gidense bu atölyelerde Budha heykellerine de rastlamak mümkün. Yani her inanca çok saygılılar. Bunun dışında sadece Hinduizm değil gerçekten de Bali Hinduizm’i demek gerekiyor çünkü bildiğinizin aksine çok büyük farklılıklarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin: vejeteryan değiller, ölüleri sadece yakmıyorlar kimisi gömebiliyor da…

Dini ritüeller Bali’deki günlük hayatın diğer sayacaklarımın da önemli bir kısmını etkilediği için en önemli parçası. Havaalanından çıktığınız andan itibaren ne kadar çok tapınak olduğu fark edeceksiniz. Yürümeye başladığınızda yerlerdeki hasırdan ya da muz yaprakları ile filan örülerek süslenmiş sunular(adaklar) zaten ilk dikkatinizi çekecek olan şeyle olacaktır ve bunlara basmamak için muhtemelen yere bakarak yürümeye başlayacaksınızdır.

Aman dikkat adaklara basmayın!

Ayrıca insanların acelesinin pek olmaması, genelde yüzlerinde bir tebessümüm hakim bulunması, genelin ise çok dürüst olduğu da eminim dikkatinizden kaçmayacaktır. İşte kişiliklerindeki bu izler hep inançlarının bir parçası.

Her dakika bu görüntü ile karşılaşacaksınız, hayatları sadece dinden ibaretmiş gibi gelebilir!

2-En iyi gün batımları ve gün doğumları

Bali’ye özgü tapınak mimarisinin özellikle de su kenarında olanları çok mistik ve gün batımını/doğumunu kimi yerlerde daha da farklı kılıyor. Çoğu zaman güneşin ne kadar güzel battığını fark edemiyoruz oysaki gün batımları genel olarak güzeldir. Fakat şuna bir bakın isterseniz.

Biraz dağ,yeşillik, dalgalar ve gün batımı…

Bir de hatta şuna bakın:

Bali’de gün batımı…

Özel bir şeyler var sanki değil mi? Dünyanın bazı noktalarında güneş daha cömert olabiliyor sanırım.

3-Yağmur ormanları, tropik meyveler ve farklı türde hayvanlar

Dünyanın tek yağmur ormanı burada değil tabii ki… Fakat daha önce pek çok Asya ülkesinde bile rastlamadığınız farklılıklara rastlamak mümkün. Örneğin snake (skin) fruit yani Salak meyvesini burada sıradanlaşabiliyor. Üstelik önce bildiğiniz fakat nasıl yetiştiğini merak edip durduğunuz tropik meyveleri Bali’deki çiftliklerde görmeniz mümkün.

Gerçekten de yılan derisine benzer dokulu ve dikenli bu meyve ile daha pek çok tropik meyvenin nasıl yetiştiğini neye benzediğini görebilirsiniz!

İşte tatlı bir yarasa(cık)

Aynı şekilde Luwak hayvanı ve neredeyse yarı boyumdaki bir yarasayı ilk kez burada gördüm ben.

4- En Kralından Kahve ve Bitki Çayları, Üstelik Bali’nin o İnanılmaz Yeşilliğine Karşı…

Endonezya diyince Sumatra  kahvesi filan ünlüdür pekii… Fakat daha da ünlüsü var! Öyle her kahveye benzemiyor işte… Dünyanın en pahalı kahvesi olan Luwak kahvesi dünyada sadece belli yerlerde (Vietnam, Filipinler veEndonezya’da) üretilebiliyor. Nedir bu luwak derseniz de şu yazımda aradığınız hatta aramadığınız da pek çok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Kahve içmek için de manzara bu, buyrun…

Bunun dışında Bali’de çok farklı aromadaki kahveleri, bitki çaylarını tatmak mümkün. Ayrıca Singapur ve Malezya’dan aşina olabileceğiniz zencefilli kahvenin aynısı ve de daha fazlası var Bali’de. Kahve tatmak istediğinizde örneğin ‘lemon grass’lı(limon filizi/çimi Türkçesi fakat bildiğimiz limonla bir alakası yok, tamamen ayrı bir bitki) ve ismini daha önce hiç duymadığım bitkilerle de kahve içebilirsiniz. Kahve içmek bir kültür… Ayrıca kakao konusunda da çok iyiler, çikolatanızı acı-bitter seviyorsanız, çok  harika çikolatalar sizi bekliyor!

Kahve ve daha pek çok yüksek aromalı tat burada!

5-Sanat! Ama Bali’deki bildiğiniz sanat değil sadece öyle

Bali’de yağlı boyaları, ahşap oyuculuğunu gördükten sonra artık artık olur olmazı beğenmiyorum. Gerçekten. İnsanlar tarım yapıyor ve geri kalan zamanında sanat ile dua etmek ile uğraşıyor. Bütün bunları gördüğümde gerçekten de insanın boş vakti olsa, karmaşadan ve dikkatimizi dağıtan diğer sıkıcı günlük sorunlarımızdan arınıp Bali’ye yerleşsek herkes bir şeyler üretebilir diye düşünmüştüm.

Bali bana hayal gücü, yaratıcılık ve el becerisinin sabırla olduğunu ve geliştirilebileceğini gösterdi. Bu insanlar neredeyse doğuştan sanatçı! Ürettikleri şeyler sadece heykel, resim değil; ufak bir anahtarlıkta, saç tokalarındaki detaylar, oturduğunuz sıradan bir kafedeki dekor bile sizi hayran bırakıyor gösterilen özen, sabır ve çabaya. Örneğin yarım metrekarelik mitolojik bir hikayeyi tahtaya oymak 25 günlerini alıyormuş! Alt tarafı Rama’yı işlemiş tahtaya işte deyip geçmeyin aman!

Yaratıcılıkta sınır yok ve sürrealizm bence Bali’den doğmuş

Dekorasyon da anlıyorlar kardeş! Oysa yine sıradan bir kafe…

Sonra Türkiye’ye döndüğünüzde herhangi bir restorana gittiğinizde her şeyin ne kadar özensiz ve alakasız olduğunu, normalde şık bulduğunuz bir kafenin ise aslında ne kadar yapay ve emeksiz olduğunu düşünebilirsiniz.

Yok bu böyle olmayacak sanırım Ubud ve sanat eserleri hakkında da bir yazı yazmalıyım.

6-İyi kalitede kumaşlar ve diğer yaratıcı hediyelik eşyalar Bali’de envai çeşit

Bali’de yöresel Sarong (Sarun) dedikleri ve tapınaklara girerken belden aşağı etek şeklinde bağladığınız örtüler, erkeklerin gömleklerinde gördüğünüz desenler ve bunların kumaşları aslında çok sıradan şeyler değil bilesiniz! Bunların çoğu batik ve desenler makine ile değil elde basılıyor! Çok iyi kalitede ve fazlaca çeşitte gerçek deriye, bambu, keten, pamuklu, ipek kumaşlara rastlamanız mümkün.

Yöresel kumaşlar içinde günlük yaşam.

Sıradan hediyelik eşya ise neredeyse hiç yok. O kadar çok emek ve zaman harcanmış şeyler bulmanız mümkün ki. Gittiğiniz yerden arkadaşlarınıza ya da ailenize bir şeyler getirmeyi seviyorsanız onları mutlu edebilecek şeyleri bulduğunuza emin olarak dönmeniz mümkün.

Hediyelik eşya demişken….

Ufacık hediyeliklerde bile emek ve ayrıntı dolu

7-Yoganın doğru adresi tabii ki: Bali…

Bali’de yerel halktan birine Hinduizm Bali’ye nasıl gelmişti diye sormuştum. O da eskiden Hindu keşişlerin meditasyon için sakin, huzurlu bir yer aradığını ve Hinduizm’in bu şekilde yayılmaya başladığını söylemişti. Ne kadar doğru bilemiyorum fakat burada çok fazla yoga salonu bulmanız, kuş, böcek, su sesi ile ağaçları hışırdatan rüzgardan başka bir şey olmayan bir doğa bulup orada kendinizin de yoga yapması çok kolay ve olası. Yoga zaten Bali’deki insanlar için bir ibadet biçimi ve yaşam tarzı.

Yoga yapmak için sıradan bir Bali günü, sıradan bir manzara…

8-Uygun fiyata o ünlü Bali Masajı

Masaj ciddi bir uğraş ve Bali’de sadece turistik bir aktivite değil. İnsanlar stresten olabildiğince uzak durmaya çalışıyor Bali’de. Bu yüzden zaten bu kadar çok uğraşan, ilgilenen var. Hiçbir şey öylesine değil. Sokaklarda adım başı masaj salonu bulabilirsiniz. Sıcak taşlarla masajdan, migren ağrılarınız için olana, ağrıyan sırtınız için ayrıca özel uygulamalara kadar pek çok seçenek bulabilirsiniz. Yani siz derdinizi söyleyin onlar bakar çaresine… Asıl mevzuya gelecek olursak da: gerçek Bali masajı tabii ki burada, koş vatandaş! Mesaj fiyatları Kuta’da biraz daha pahalı. İlginç olan ise en çok turist akınına uğrayan Ubud’ta biraz daha uygun fiyatlı ve daha kaliteli.

Sıradan bir masaj salonun girişindeki özen ve doğallık…

Hemen fiyatını merak ediyorsunuz değil mi? 1 saatlik Bali ya da ayak masajı 6-10  dolar arasında ve eğer 3 saat boyunca tepeden tırnağa bir bakım isterseniz size en fazla 20 dolara kapatabilirler bu işi 😉 Verdikleri hizmet, sakin tavırları ve kurtulduğunuz ağrılardan sonra ödediğiniz miktarı çok hem de çok azımsayacaksınız bile!

9-Trekking ve bisikleti sevenlere eşssiz fırsatlar:

Endonezya dağlık ve hala aktif volkanlarla dolu kocaman bir adalar ülkesi.  Eğer hala aktif bir volkanik dağda yürüyüş yapmak isterseniz ve doğa tutkunuysanız bunları Bali’de de bulabilirsiniz. Bunun için ise Kintamani Dağı en popüler yürüyüş ve bisiklet gözdelerinden.

Heybetiyle Kintamani Volkan’ı

Ayrıca otellerin çoğunda bisiklet kiralama şansınız var. Böylelikle çevredeki pirinç tarlalarını keşfedebilirsiniz.

Danau Beretan’dan bir kare

10-Sörf yapanlara veya öğrenmek isteyenlere işte fırsat! Buyrun Bali’ye madem….

Evet, sonuçta Avustralyalı filan değiliz, önümüz arkamız, sağımız solumuz genelde bozkır… Anne karnında sörfçü doğmuyoruz ne yazık ki. Eğer ilginiz varsa ve bir yerlerden başlamak isterseniz bunun için Bali uygun bir fırsat. Bali’de genel olarak sahilleri yüzmek için kullanılamıyor çünkü çok fazla dip akıntısı ve büyük dalgalar var. Kuta ve Seminyak’ta özellikle de denizde şöyle bir çimeyim deme şansınız yok fakat yapabileceğiniz diğer şeyler mevcut.

Kuta’da plaj bu şekilde, uzaktan bile dalgalar ne kadar büyük fark ediyorsunuzdur sanırım

Burası özellikle de genç turistlerin ve sırt çantalıların mekanı (merak etmeyin Bali’ye sadece partneri olanlar ya da balayındakiler tatile gitmiyor yani 😉 ) Özellikle de Kuta, Legian ve Seminyak’ta güneşlenebilir, partilere katılabilir bir de işte sörf yapmayı denemek isterseniz size bunu öğretecebilecek çok sayıda insan ve imkanı bulabilirsiniz.

Nasıl güzel değil mi? Bali’ye gidip de hayal kırıklığına uğradığını söyleyenler, iki tapınak göreceğiz diye taksimetre ile taksi bulamadım diyenler de var tabii. Bunun sebebi ise ne umup ne bulmak ile alakalı.  Daha Allah’tan belasını mı istiyor bilemiyorum o kişiler fakat benim onlara önerim oturup dizi izlesinler ya da AVM’de hafta sonlarını geçirsinler, belki de aradıkları her ne ise daha çoğunu bulurlar 😀

Bali’de ne ne kadardır bir fikir edinmek isterseniz de bu yazıma tıklayıp bazı detaylara ve tatilinizi daha ucuza getirme yöntemlerine ulaşmanız mümkün.