Bu yazı yoğun olarak huzur arayanlar içindir!

Bütçemiz kısıtlı farz ediyorum ya da zaman dar (ki bu iki sınırlandırma daha pek çok yazımda dikkatinizi çekecektir) yani yakınlarda bir yerler olsun önerimiz… Kolaylıkla bilet bulabileceğiniz, spontene bir şekilde bu yazıyı okuduktan sonra bile karar verebileceğiniz  bir yer biliyorum. Yılbaşına hala zaman hem var hem de yokken bir kaç hafta bilet fiyatlarını takipte kalıp Bled planı yaparsanız pişman kesinlikle olmazsanız.  Ama gidip bir restoranda maaşınızın üçte birini bırakacak şekilde yiyip içmekse derdiniz ya da aman evde nar patlatıp daha tombala oynayacağız kestane-portakal yiyip diyorsanız siz bilirsiniz tabii. Ama özellikle de yılbaşında ya da okulların tatil olduğu dönemde filan kısaca kışın bir yerlere gitmek isteyenlere Batum’a gidinden daha iyi bir önerim var. (Schengen vizeniz ya da yeşil pasaportunuz var kabul edersek)

Ben yılbaşlarında genellikle uyurum ya da sınav filan olmuştur-olacaktır onlara çalışıyor olurum, ödev ya da proje yaparım. Yılbaşını pek önemli bulmam bu yüzden de. Bazıları ise tersine yılbaşında kalabalığa karışmayı sever. Gelin görün ki Bled’te aradığım yılbaşını buldum.  Uyandığım en güzel 1 Ocak olduğu için hala düşününce yüzümü gülümseten, şimdiye kadar geçirdiğim en etkileyici yılbaşından esinlenerek size Bled’e davet etmeye karar verdim (sanki büyükelçiyim de) Yılbaşından beklentiniz, farklılık olsun, doğa olsun, eğlence de olsun ama kıvamında olsun ve gerçekten bir yılbaşında da kar yağsın be kardeşim şeklindeyse buyrun bunların tümünün olduğu yere alalım sizi, hatta zaman kaybetmeden hazırlıklara başlayın.  Şimdi detaylara geçelim…

Hemen samimi bir itirafta bulunayım bir de. Buraya asıl gelme sebebim şu minicik ada idi aslında ama beklentimden çok daha fazlasını buldum o yüzden şimdi bir destan yazacağım bilesiniz!

Basamakların da ayrı bir hikayesi var ama artık başka sefere…

Bled’te neler var?

Dizlerinize kadar kar. Evet tam anlamıyla çocukluğumuza dönüyor ve tertemiz karların üzerine şu şekilde bırakıyoruz kendimizi, fotoğrafı çekene dert tasa yokmuş gibi çek panpa diyoruz.

Gökyüzünü yansıtan tertemiz bir göl… Suyun berraklığı ise tam olarak şu şekilde:

Bu kadar temiz olma sebebi ise Slovenler’in doğayı koruması ve  mortorlu hiçbir deniz aracının kullanılmaması!

  • Avrupa’da içtiğiniz en iyi sıcak şaraplar. Bu sırada göle yeni yıl için geri sayım yansıtılmakta, fonda Slovenya ezgilerine kahkahalar karışmaktadır.

    Gece de ayrı büyüleyici ve sıcak şarapları harika

Ayrıca öyle pek dert tasa yok, sohbet-muhabbet var bolca.

Yılbaşı gecesi Slovenya’nın yerel ve eğlenceli müzikleriyle göl kenarında birbirini tanımamasına rağmen  birbirine şampanya ikram eden, sohbet eden, dans eden insanlar… Medeni ve samimi bir ortam… Tatlı barlar ve tatlı insanlar var. Örneğin ben 2 Kanadalı, 2 Japon, 1 Malezyalı ve 1 İrlandalı (fıkra anlatmıyorum burda) ile çok eğlenmiştim o gece.  Bir de Kanadalı arkadaşlar harika müzik yapınca tüm gece onları dinleme fırsatı bulmuştum ve gecenin devamı çok daha eğlenceli geçmişti. Yani korkmayın, çok izole olmak istemeyenler, romantik  ilişki içinde olmayıp tek gidenler de çok eğlenebilir. Demem o ki, o kadar da ücra filan değil, huzur deyince aklına sadece aşırı sessizlik çağrışımı yapanlar yanılıyor.  İsterseniz kaliteli bir şekilde sese karışma seçeneğiniz,  birlikte fazlasıyla sosyalleşebileceğiniz iyi niyetli, sizin gibi benzer huzuru arayan insanlar var olacaktır. Kapalı bir mekanda oturmak isterseniz etrafınızda güler yüzlü hiç tanımadığı insanlara bile içki ısmarlayan sıcacık insanlar görebilirsiniz.

 

  • Asıl meseleye gelelim… 1 Ocak sabahı uyandığınızda Alplerin tepelerindeki sis ve mavi-beyazın en güzel tonları ile uyanmak, göl etrafında kocaman ağaçlardan üzerinize karlar dökülürken tertemiz havayı solumak…

Günaydın Bled!

Kayak yapmak. Yılbaşı dolayısıyla kapalı idi fakat birkaç gün daha kalmayı düşünürseniz faydalanabilirsiniz. Kuğunun arkadasındaki gizli şifre: Kayak yapabileceğınız yer gizlenmiştir, bakınız ve bulunuz.

 

 

 

Göl kenarında karlara yata yata manzara eşliğinde kestane yeme keyfi.

Kestane, gürgen, palamut…

Kalorileri ihmal etmeyiniz, önemli detaylar bunlar bence!

 

 

 

Bled’te gezilecek yerler?

Başlıbaşına zaten bir günde yürüyebileceğiniz bir yer. Bilmemnenin vaftiz edildiği bilmemne kilisesi, dünya ticaret merkezinin binası, modern sanat müzesi filan yok. Sadece, ortada küçük bir ada, etrafta oldukça az sayıda bina, bol bol göl-dağ manzarası ve rüzgar estikçe üzerinize kar yağdıran ulu ağaçlar var.

Bled’in doğa dışındaki görünümünün dörtte biri desem yalan olmaz

Kürek çekebilme yeteneğinize güveniyorsanız kiralayacağınız bir kayıkla ya da aşağıdaki gibi botları kullanarak isterseniz gölün ortasındaki kayaya (adacığa) ulaşabilirsiniz.

         Fış fış kayıkçı… Kayık bahane, Alpler’i göze sokmak şahane!

       Ayrıca çıkarsanız güzel bir manzara sunduğuna emin olduğum bir de kale var. Kışın yoğun buz ve kar nedeniyle ne yazık ki çıkamayabilirsiniz. Kaldığımız hostelin sahibi çıkmaya çalışmamaz için bizi uyarmıştı. Yine de fazlasıyla tatmin edici bir doğa sizi bekliyor elde olanlarla bile. Ne yapalım biz de kalenin karlı, tepesi sisli alplerle oluşturduğu ahenkle yetiniriz bir (son)baharda tekrar gidene kadar… (zaten Bled yakınındaki kamp ve trekking alanlarını da görmek için tekrar gitmeye bahane arıyorum bir (son)bahara)  Madem kaleye çıkamadık, Alpler’in kar ve sisler altındaki ihtişamı ile yetiniriz kışın, n’apalım…

 

Bled’te Ne yemeli, ne içmeli?

Ne yiyeceğiniz konusunda çok fazla vaatte bulunup, mutlaka şu yenmeli diyemiyorum açıkçası. Eğer sizin için can boğazdan geliyorsa ve bir yere gittiğinizde en çok karnınızın iyi doymasını önemsiyorsanız, pek memnun kalacağınızı düşünmüyorum, özel bir tavsiyem de yok. Zaten kahvaltı dahi edebileceğiniz bir yer bulmanız yılbaşının hemen ertesi günü pek kolay olmayabilir. (3 yıl önce böyleydi, şimdi daha turistik olmuş sanırım, belki durum değişmiştir)

Fakat Bled’te sıcak çikolata içmeden dönmeyin. Hırvatistan ve Slovenya’da genel olarak sıcak çikolata çok iyi diyebilirim. Ben ki çok tatlı ve yapay bulurum sıcak çikolatayı normalde,  Bled’te içtiğime bayılmıştım. Şimdi şuranın sıcak çikolatası iyi gidip içelim diyenlere “ayh biz biliyoruz onları, Slovenya’da  olanı içebiliyorum ben ancak cinim ya” diyorum pis pis. Siz de gitmişken mutlaka Bled’te çok sevimli ve pahalı da sayılmayacak kafelerde oturup yoğun, puding kıvamındaki, gerçekten sütle yapılan bu sıcak çikolatadan  benim için de için bir tane!

İşte sıcak çikolata içmelik, o sevimli kafelerden sadece biri!

Bled’e Nasıl gitmeli?

Şimdi sizi mutlu edebilecek bir ekleme ile başlayayım,  100 dolarının altına Slovenya’nın başkenti Lyublijana’ya İstanbul’dan gidiş-dönüş bilet bulabilirsiniz Kışın genelde Balkanlar ve Doğu Avrupa için oldukça fazla sayıda kampanya oluyor. Yılbaşını Ljublijana’da ya da Bled’te tahmininizden daha ekonomik geçirebilirsiniz. (Ayrıca Slovenya çok pahalı bir ülke değil) Eminim iki yerden hangisini tercih ederseniz memnun ondan kalacaksınız, eğer tercihiniz benim de deneyimlediğim gibi yukarıda saydıklarımdan yanaysa, yılbaşında biraz nefes alayım diyenler: Bled’e gitmeli, haydi hiç zaman kaybetmemeli!

Ee ulaşım nasıl olacak derseniz de: Slovenya’nın başkenti Ljubljana çok küçük bir şehir zaten. Yerel otobüs terminali, çevre ülkelere giden otobüslerin kalktığı yer ve havaalanı otobüslerinin sizi bırakıp aldığı yer aynı. Terminal dediysem açık bir alan burası bu arada. Otobüsler sıra sıra tek dala dizilmiş serçeler gibi öylece yanyana gittiği yere göre olan başlıkların altında duruyor. Hemen baraka tarzındaki ortada yer alan kısımdan girip biletlerinizi alabilirsiniz. Biletler fiş(market fişi gibi) şeklinde oluyor ve 12 euro civarında Bled için fiyatı. Daha sonra sizi 1.5 saat kadar bir yolculuk bekliyor. İndikten sonra ise kalacağınız yere ulaşım ortalama 5 dk.lık(muhtemelen daha bile az) bir yürüme mesafesi olacaktır.

Not:

Ayrıca yol sıkıcı değil, çevrede başka yerleri de gezmeyi düşünmüyorsanız, 3 kişiden fazla değilseniz, döviz kurunun yükseldiği şu günlerde ne kadarı cebinizde bıraksanız kardır sanırım, yani araba kiralamayı tercih etmeyin bence. Ki  1.5 saatlik bir otobüs yolculuğu şehirde trafikte, toplu taşıma araçlarında sürünerek daha da çoğunu kaybeden bizler için başlıbaşına pek yıldırıcı bir sebep değil gibi zaten. Yani,  otobüs  her şekilde fazlasıyla uygun fiyata makul bir seçenek.

Uyarı:

  • Aman diyeyim, trenle filan gitmeyin, sonra da karda kışta boşu boşuna  küfretmeyin. Yukarıda otobüsle gidin açıklaması varsa dikkate alınız efem. Slovenya’da trenler hem daha pahalı, hem yolculuk daha uzun sürüyor hem de Bled’teki tren terminali sizin ilgi alanınızın dışında, oldukça ters bir köşede benden söylemesi.
  • Eğer yılbaşından sonraki 1-2 gün içerisinde Bled’ten ayrılmak gibi bir niyetiniz varsa kesinlikle gideceğiniz yere otobüs saatlerini kontrol edin! Yılbaşında Slovenya’da hayat duruyor ve muhtemelen günde en fazla 2 otobüs bulabilieceksiniz, nasılsa saat başı otobüs vardır demeyin, aman sonra ortada kalıp bana küfretmeyin.

Bled gölü geleneksel-doğa ile iç içe-eğlenceli bence on numeğro bir yer benim yılbaşı anlayışıma göre. Gitmeden once sonbaharda hep görmek istediğim ve bir gün beni  çevresindeki  trekking ve kamp alanlarını görmek için tekrar gideceğim doğa harikası minicik ülke Slovenya’nın minicik bir parçası. Yani zamanınız varsa gitmişken buz tutan şelale (Slap Savica’yı) filan görmek isterseniz ya da kayacaksanız 3 güne kadar vakit geçirmeye bakın derim ve konakladığınız yerden yardım isteyin. Özellikle doğa severler, kamp tutkunları, bisiklet aşıkları aradığını umduğundan çok daha fazlasıyla bulacaktır minik ve güzel ülke Slovenya’da. Hadi güneş batıyor bile uzatmayalım da hazırlıklara başlayın!

Bu da gün batımı bu arada…

Gün batımı da mı yetmedi sizi yerinizden kaldırmaya? Bir de şuna bakın madem(bu da son):

Demem o ki: Kış tatilleri de şahane olabilir.

Kıştan korkmamalı ve kışın güzelliklerini fark edebileceğimiz yerlere yolculuk yapmalı.

Yılbaşında olmasa da daha bunun için marta kadar bu güzel yeri kendi gözlerinizle bu şekilde karlar altında görebilirsiniz ve benzer fotoğraflar çekebilirsiniz. İyi yolculuklar…

 

Bir cevap yazın