Bakalım ne varmış

Uzak Doğu kocaman, çok çeşitli kültürleri ve ülkeleri  içinde barındıran bir kavram. Zenginlik, renk ve farklılıklarla dolu. Peki Uzak Doğu sizde nasıl bir çağrışım yapıyor? Güney Doğu Asya ülkeleri mi, Doğu Asya mı yoksa Kuzey Doğu Asya’yı mı anlarsınız bu kavramdan? Uzak Doğu deyince hangi ülke geliyor en başta aklınıza?

Uzak Doğu kültürü hakkında bilgi edinmek, gezip görmek istiyorsunuz ama nereden başlayacağınıza karar veremediniz  ya da nereye gitmeli bilemiyorsunuz diyelim. (Özel olarak bir ülkeyi merak etmiyorsunuz veya hepsini merak ediyorsunuz ama hangisine gitmeli, aradığınıza en iyi cevabı nerde bulursunuz bilmiyorsunuz örneğin) O zaman nedenleri ile birlikte nerden başlamalı, çıkacağınız tatilde en çok nereyi gördüğünüze değdiğini hissederseniz  biraz bunlara değinelim.  Evet, dediğim gibi sadece Uzak Doğu demek oldukça kapsamlı ve buraya yazamadığım ülkelere, daha henüz benim de gitmedeğim yerlere haksızlık olabilir eğer bir ülkeye özel olarak ilginiz varsa. Ama pek fikri olmayanlar ya da oraları da bi anlat bakayım ne varmış diyenler için nispeten iyi bildiğim rotadan başlayayım ve size Güney Doğu Asya’dan bahsedeyim. Böylelikle siz de tatil planlarınız içine nereyi katmak istediğinize karar verebilirsiniz.

Önce Nereye gitmeli ?

(Farz ediyoruz ki Japonya’ya, Kamboçya’ya gideyim gibi bir önceliğiniz yok.)

 1. Singapur
 2. Malezya
 3. Tayland
 4. Endonezya

Ortak özellikleri nedir?

 • Türkiye’den uygun fiyata uçuş bulmak oldukça kolay. Bunun için havayollarının kampanyalarını takip edebilir ve 350-450 USD’ye bile bilet bulabilirsiniz. (Qatar Airways’ten Kuala Lumpur gidişli, Denpasar dönüşlü biletime toplamda 415 dolar vermiştim, aynı kampanyada Bangkok için gidiş-dönüş 350 USD idi!) Yok ben uğraşamam derseniz de ortalama 600-800 dolara bilet bulabilirsiniz her zaman. Avrupa’ya kıyasla daha çok ulaşım bedeli ödediğinizi düşünebilirsiniz ilk etapta fakat bunun için kaygılanmayın, yiyecek ve konaklamadaki ucuzlukla aradaki farkı telafi edebilirsiniz. Avrupa için ayırdığınız/düşündüğünüz bütçeden daha düşüğe bile getirebilirsiniz gezi maliyetinizi toplamda!
 • Eğer farklı bir ülkeye de geçmek isterseniz veya komşularını  ziyaret etmek isterseniz kolaylıkla ucuza uçak bileti bulabileceğiniz havayolları mevcut, bu havayollarının isimlerini ayrı bir yazıda birleştireceğim.
 • Hepsinde  vize için bir ücret ödemezsiniz! Evet, yanlış duymadınız! Endonezya da Türkiye Pasaportlulara vize ücreti istemiyor artık! Ufak tefek farklılıklar dışında (ayrıntıları diğer yazılarımda bulabilileceksiniz)  size uçakta dağıtılan ya da havaalanında indiğinizde de edinebileceğiniz bir takım kağıtları dikkatle doldurmanız yeterli bu ülkelere adım atmadan önce.
 • Hepsinde Çin kültürünü çok merak ediyorsanız, bol bol Çin mahallesi mevcut . Ciddiyim bu arada. Tabii bu ülkelerde gittiğiniz bölgeye de bağlı bu. (Örneğin Endonezya’da Bali adasında bulamazsınız fakat Java’da bulabilirsiniz) Ayrıca Hint kültürünün de izlerini sürebilirsiniz.

Bir süre sonra, burdaki Çin/ Hint Mahallesi ne taraftaymış diye düşünmeye başlayacaksınız. Burası da Malzeya’daki Çin Mahallesi’nden ve benzer kareler hepsinde mevcut.

 • Sokak yemeği kültürü mevcut ve oldukça zengin. Avrupa’da bulup bulabileceğiniz bir sosisli sandviçin çok daha ötesinde cızbızlar sizi bekliyor. Özellikle protein severler, bilhassa deniz ürünü düşkünü olanlar yaşadı.

Cızbızcılar ve denizden babası çıksa yiyecekler buyrun bakalım…

Sokak yemeklerinde ve mutfakta Nirvana: Güney Doğu Asya tabii ki! Seç, beğen al… Vejeteryanlar için harika yerler!

Mangosteen, rambutan,lychee, longan falan filan günlük tükettiğimiz şeyler ne olacak. Hatta biraz da star, dragon, passion fruit de eklemeli günlük diyete.

 • Değişiklik severler için pazarda ismini hatırlamakta zorlanacağınız, daha önce hayatınızda hiç görmediğiniz tropik meyveler cenneti yerler hepsi de. Bi’ muzun bile on çeşiti var. Durian adlı iğrenç kokulu, baş ağrısı yapıcı ‘şey’ hepsinde mevcut. Merak edenler, daha önce duyanlar ve sırf bu meyveyi merak ettiklerinden Uzak Doğu’ya gitmek isteyenler bile var biliyorum!

 • Özellikle Budizm hakkında  öğrenmek istediklerinizin cevabını kesinlikle hepsinde bulabilirsiniz ve bol bol Buda fotoğrafı çekebilirsiniz.

Önünüz, arkanız, sağınız, solunuz Buda dolacak. Buralardan dönünce 1 ay gözlerinizi kapattıkça Budalar görebilirsiniz. Ciddiyim.

 • Tüm bu ülkelerde azınlık kavramı neredeyse yok. Farklı kültür ve milletler bir arada yaşıyor. Hepsinde pek çok dinin izini bulabilirsiniz ve farklı kültürleri bir arada görebilirsiniz. Hoşgörü ile bir arada yaşayan insanlar var.

Farklı olana hoşgörüden kastım. Burası Singapur’daki Hint Mahallesi’nde bir eskicide ve  çoğunlukla Budistler için objeler satıyor

 • Öyle alışık olduğumuz Karasal İklime ya da Akdeniz İklimi’ne pek benzemez iklimleri, biraz dikkatli şekilde gideceğiniz ayları seçmeniz gerekebilir. Bunun için de yazının en altını okuyunuz.

Kısaca farklar ve ayrıntılar nelerdir?

Singapur

 • Eğer tapınak, heykel, cami , doğa bir yere kadar, biraz da gökdelen görelim diyorsanız, yapay ama estetik  pek çok mimari yapı sizi bekliyor.  Bunun yanında zenginlik, düzen, kural ve refah her adım başında kendini hatırlatıyor.
 • Hijyen ve temizlik sizin için çok önemliyseve buna çok takılıyorsanız Singapur bu saydıklarım arasında en iyisi. Hatta o kadar iyi ki açık alanda bile parklarda sigara içilen ve içilmeyen bölgeler var.Yerde bir tane bile sigara izmariti, çöp bulmanız neredeyse imkansız. Döndüğünde Türkiye’nin ne kadar kirli ve insanların ne kadar bilinçsiz olduğunu daha açık bir şekilde gözlemleyeceksiniz.

Ay yok biz pis buluruz her şeyi diyenler buyursunlar Singapur…

Sizi Türkiye’de yaşadığınız için  komplekse sokacak kadar yapaylık, düzen ve yine de yeşil için yine biraz daha Singapur…

 • Elektronik eşya alışverişi yapmak istiyorsanız bunların arasında aradığınız her ne ise bulabileceğiniz, vergilerinin iadesini havaalanında geri alabileceğiniz ve elektronikte en yenilere rastlayabileceğiniz yer burası efendim.

Endonezya

 • Kocaman bir adalar ülkesi. Gittiğiniz yere bağlı olarak din, dil, çehreler değişebilir. Genel olarak ise korunmuş bir tarih (bazense bakımsız), harika bir doğa ve çoğu hala aktif olan volkanlar sizleri bekliyor.  Herhangi bir heykel atölyesinde Hindu figürleri ile birlikte Budhalar da yontulabilir ve karşıdaki mescitte  ezan okunabilir.
 • Kafanızı kaldırdığınızda yeşilin hiç görmediğiniz tonlarını ve sislerin arkasında bir yerlerde olan kocaman dağları görebilirsiniz. Kafa dinlemek, aktif yanardağlara düşündüğünüzün aksine çok uygun maliyetlerle tırmanmak için birebir.

Kintamani (Batur) Volkanı. Yanardağ görmek sıradanlaşabilir.

Yeşilin bambaşka tonları ve bol bol dağ için adres: Endonezya

Malezya

 • Hemen herkes İngilizce biliyor(eski sömürü olması nedeniyle) bu yüzden İngilizce iletişim kurmakta zorlanmazsınız

 • Karışık ve biraz da düzensiz fakat yemyeşil bir ülke.  Yağmur ormanı, plaj, dini eser ne arasanız bulabileceğiniz zenginliklerle dolu …
 • Ben biraz pis ve çarpık buluyorum bu arada. Eğer dağcılıkla, doğa ile ilgileniyorsanız  pek çok doğal park-kamp alanı, yürüyüş parkuru, yağmur ormanı macerası bekliyor sizi. Örneğin bir dahaki sefere ben gözümü, Cameron Highlands ve Borneo’ya diktim, Gunung Mulu’yu görmeden ölmek istemiyorum. Orası neresidir derseniz de Unesco Dünya Mirası listesi içindeki parkın resmi sitesi içinse buraya tıklayınız.

Malezya’daki düzensizlikten kastımı anlatabiliyorum sanırım bui fotoğrafla. Her an bir bina,,orman parçası, tapınak ya da grafitili bir duvar karşınıza çıkabilir. Üstelik daha ne tezetlıklar var bir yan sokakta kimbilir…

 Tayland

 • Aralarında sanırım en çok çağrışım yapan, aşina olunan ve bir şekilde Phi Phi adasının fotoğraflarına mutlaka bir yerlerde rastladığınız bir ülke. Şuanki başkenti Bankok bile birkaç defa tekrar gidilesi ki Tayland fırsat bulunca adım adım baştan aşağı gezmek istediğim ülkelerdendir.
 • Asya’da sömürge olmayan nadir ülkelerden bu yüzden de kendi kültürü başlıbaşına ayakta ve bozulmamış bir ülke.Kültürel zenginliklerinin yanı sıra doğa ve tabii ki plajları, gece hayatı ile ünlü.Gece hayatı meraklılarının için en cazip mekanlar oldukça uygun fiyata bu ülkede mevcut.
 • Pazar kültürüne meraklılar için pazarların en alasını burda bulabilirsiniz. Ayrıca Çin Malı diye kestirip attığımız, ıvır zıvır elektronik küçük eşyaları çok ucuza alabilirsiniz.

Kıyafet, elektronik, her türlü hırdavat, ismini dahi duymadığımız sebze-meyve hepsi adım başı pazarlarda…. Yüzen pazar, akşam pazarı, çiçek pazarı ve daha niceleri için: Tayland

Ben başka ülkelere filan geçmem, birini seçip belli başlı şehirlerini gezeyim sen nerelere gitmeli bize ortaya karışık bir şeyler söyle derseniz de önerilerim:

Singapur

Zaten minnacık başka bir yere gidemezsiniz ama öyle havaalanı deyip geçmeyin Changi Havaalanı’nda ziyaret amaçlı zaman geçirin, Universal stüdyolarının bulunduğu Sentosa adasına da bir uğrayın ben gidemedim siz gidin madem derim.

Endonezya

Lambok, Bali, Yogyakarta olmazsa olmazlardan bana göre. Benim de daha en az 2 kez gitmem gerekecek bu ülkeye.

Malezya

Kuala Lumpur (Mutlaka Batu Mağaraları’na uğrayarak), Penang, Langkawi ile minicik, Maldivler benzeri Redang Adası.

Tayland

Bangkok, Ayutthaya, Phuket, belki Pattaya, kesinlikle Chiang Mai ve Chiang Rai.

İklim hakkında kısa bilgi:

Musonlara yakalanmadan gezmek isterseniz de bazı ayları önereceğim. Aslında yağmur sezonu bölgeden bölgeye çok farklılık gösteriyor, malum yağmur ülke sınırlarına göre yağmıyor. Endonezya’da Sumatra, Malezeya’nın kuzeyi ve  Borneo, Taylan’ın en güneyi-kuzeyi için yine de gitmeden emin olunuz. Ama kuru sezonda gezmek, güneş görmek isterseniz genelde :

 • Singapur: Yaz aylarında gitmelisiniz.
 • Malezya: Yaz aylarında gidilmeli.
 • Tayland: Kasım- Mart arası gidilmeli
 • Endonezya: Yaz aylarında gitmelisiniz.

Yağmur çamur bana vız gelir tırıs gider derseniz de yolunuz açık ola… Sonuçta yağmur da ordaki hayatın bir parçası, bizim kültürde sıcakta dize kadar suda kalmak ve bu sırada suda yüzen kedi kadar fareleri görmek günlük hayatın bir parçası olmasa da… O da bir tecrübe olur, neden denenmesin, sonuçta milyonlar yaşıyor bu iklimlerde yani…

 

Bir cevap yazın