Hong Kong'un Lantau Adası'nda yeşim taşı satan satıcı kadın

Seyahat ederken bütçeden tasarruf etmek için en sık başvurduğum yöntemlerden en önemlisi detaylı bir plan yapmak, rotaları birleştirmek ve olabildiğince çok yer görmeye çalışmaktır. Örneğin, ayrı ayrı bir yerlere gitmeye kalkmak çok daha fazla harcatır ve tüm harcanan zamanı topladığınızda daha çok eder. Bu yüzden de ‘hazır oralara kadar gitmişken’ mantığı ile çok yeri birbirine bağlarım. Şimdi kolaylıkla, zaten birini alınca diğeri de promosyonla veriliyormuşçasına iki rotayı nasıl birleştireceğinizden bahsedeceğim: Hong Kong ve Macau…

Hong Kong ve Macau(Macao)’da ne vardır? Neden gidilmelidir? Vize gerekir mi?

Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgelerinden olan Hong Kong ve Macau dünyada şu şekilde konumlanmaktadır:

[Google_Maps_WD id=18 map=6]

Öncelikle bu bölgeleri ziyaret etmek isterseniz Türk vatandaşları için vize söz konusu değil. (Oysaki Anakara Çin’e gitmek vize gerektiriyor. Üstelik Çin’in Türk vatandaşları için istediği vize kriterlerinde son zamanlarda iyice hoşgörüsüz olması nedeniyle öyle elinizi kolunuzu sallayarak tek başınıza bir seyehat acentesi olmaksızın ben Çin’e gidiyorum diyerek gitmeniz neredeyse imkansız. Özellikle de şu sıralar…)

Bu yüzden, ben seyahat acentelerine para kaptırmak istemiyorum ama Çin’i de merak ediyorum derseniz işte buralar sizin için iyi bir tercih olabilir. Çin kültürü hakkında genel izlenimler elde edebileceğimiz, aynı zamanda Hong Kong’un daha önce Britanya, Macau’nun ise Portekiz sömürgesi olmasından dolayı Çin ile birlikte Avrupa kültürüne de rastlayabileceğiniz iki yer olarak özetlemek mümkün buraları.

Bir de… yukarıda vizeden söz etmişken, Macau’yu ziyaret etmek isterken(aynısını Hong Kong’ta da karşılaşma ihtimaliniz olan) ilerleyen günlerden yine mutlaka değineceğim ufak bir sorguyu da göz önünde bulundurmalısınız. Daha sonra Macau ziyaretinizi de içine alan ve genellikle Uzak Doğu’da Türkiye pasaportu için vizesiz olan ülkelerde rastladığımız sorgular/sorunlar  için uyarı ve tedbir niteliğinde bir yazı da hazırlayacağım.

Şimdi Hong Kong ve Macau’da ne var hakkında biraz daha ayrıntıya geçelim….

Belki de Hong Kong hakkında Macau’dan daha çok çağrışıma sahipsinizdir. Buna rağmen belki de Çin filan deyince şöyle bir şeyler beklemiyorsunuzdur:

Beklemeyenler, hanüz duymayanlar  için Hong Kong’un ünlü gökdelenleri gerçeği…

Hong Kong yüzlerce adadan oluşan yemyeşil bir yer bir taraftan da gökdelenleri, oluşturduğu manzara ile sizi hayran bırakacak altyapısı; özellikle de metrosu ile büyük şehirleri sevenler için birebir… Evet, Hong Kong inanılmaz derece de yeşil de bu arada! (tabii gökdelenlerin olmadığı diğer adalarında)

Daha önce Hong Kong’a kadar gitmeyi düşünme ihtimaliniz Macau’ya bir gideyim deme ihtimalinizden fazlaymış gibi geliyor. Bu yüzden de rotanızda Hong Kong varsa mutlaka en az 1-2 gününüzü de Macau için ayırmalısınız. Hazır Hong Kong’a kadar yorulmuşken de Macau’daki mimariyi, yüksek gazinoları, lüks vitrinleri de gelir düzeyiniz ne olursa olsun mutlaka görmelisiniz. Ki o bahsettim vitrinler şu oluyor:

Macau’da vitrinlerin çok küçük bir örneği, daha neler var ama şu an için dozu düşük tutuyorum. Yavaş yavaş…

Macau, daha önce Portekiz’e gitmişseniz, mimarisi sizde Portekiz çağrışımı yapacaktır. Bir de tek duvarı olan kilise filan var ya hani, belki rastlamışsınızdır bir yerlerde işte orası burada efendim. (İtiraf: benim Macau’ya gitmekteki yegane amacım orayı, yani St. Paul’u görmekti nedense)

İlgililere ve meraklılara da duyuralım, belirtmeden geçmeyelim önemli bir şey daha var. Macau kumarın Çin’de legal olduğu tek yer ve Doğu’nun Las Vegas’ı neresidir diye sorulursa bilmeyenler de artık biliyorsunuz, orası da burasıdır işte.

İşte Doğu’nun Las Vegası’nın küçük bir parçası

Tabii ki Çin’i, Hong Kong ve Macau ile bir tutmuyorum, Çin kocaman bir kara parçası ve size bahsettiğim bu iki yerden çok daha fazlasını sunacak, doğa, tarih ve kültür çeşitlilikleriyle dolu. Benim bahsettiğim bu iki yer ise Çin’den sonra Çin hakkında en iyi izlenime sahip olabileceğiniz, Çin hakkında size genel bilgi verecek aynı zamanda oldukça Avrupa görünümlü iki özel idare bölgesi.

Macau’da sokaklara serpiştirilmiş tapınaklar ve buyrun size Çin izleri

Aynı zamanda da Avrupa’da olduğunuzu zannettirecek mimariye rastlayacağınız, 2 alana 3 kültür (biraz Çin’den, biraz Portekiz’den, biraz da Britanya’dan) sunan yerler buralar.

Macau’da Avrupalı görünümden kastım tam olarak bu

Yani… Gittiğinize değecek ve akıllıca bir seçim olacak yerler sizi bekliyor sanki değil mi?

Hong Kong-Macau geçişleri nasıl yapılır?

Macau’da zaten tek bir limanı kullanacaksınız, bunun dışında Hong Kong’ta ise Central ve Kowloon’dan neredeyse her saat başı feribot bulmanız mümkün. Bunlar 20-25 USD arası tutacaktır tek yönde. Bu arada, feribotlar için önceden yer ayırtmanıza filan gerek yok, germeyin kendinizi yani. Gittiğinizde en fazla 1 saate kadar(o da çok şanssız bir insansanız filan) bir şekilde feribota binmiş olursunuz, daha sonra sizi toplamda en fazla 1.5 saatinizi alacak bir yolculuk bekliyor. Örneğin bu feribotlar hakkında detaylı bilgiye şu siteden bakabilirsiniz. Baktıysanız, dolar işaretlerini görünce kalp krizi filan geçirmeyin, oradaki fiyatlar Hong Kong Doları 🙂  Yani size yukarıda dediğim fiyatı dikkate alın 😉

Yağmurlu HK gününde, Macau’ya yolculuk başlasın…. Oldukça komforlu, temiz ve güvenli bir yollculuk sizi bekliyor

Unutmayın ki Macau’da da bir havaalanı var ve eğer başka bir Asya ülkesinden giderseniz önceden biletinizi ayarlarsanız direkt Macau’ya uçabilir ve iki gez Hong Kong’a gidip gelmek yerine tek seferde geçebilirsiniz ve Hong Kong’tan da yolunuza devam edebilirsiniz.

Ya da yukarıda dediğim rotanın tersine, Hong Kong’tan başlayıp, Macau’da bitirebilirsiniz, böylelikle günübirlik Macau’ya gidip gelmek yerine Macau’da daha fazla zaman geçirebilirsiniz.

Bu arada, bu düşük bütçeli Asya’daki havayolları hakkında da yazmayı planlıyorum. Korkmayın bu uçak yolculuklarından filan, irkilmeyin bi’ uçak dedim diye bu arada. Ayrı ayrı bu ülkelere gitmeye kalksanız ne kadar tutacağı ile şimdi diyeceğim fiyatı karşılaştırsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız, bu nimetlerden daha önce neden yararlanmadığınızı da sorgulayabilirsiniz. Örneğin, Singapur’dan Hong Kong’a ya da Macau’ya 4 saatlik bir uçak yolculuğunu 40-60 USD’ye rahatlıkla kapatmanız mümkün!

Ne kadar bütçe ayırmalı, nerede kalmalı? Ne kadar kalmalı?

Ne kadar bütçe ayıracağınız tamamen size kalmış fahat şunu söyleyebilirim ki oldukça pahalı iki yerden bahsediyorum. Daha önce İtalya , Fransaya, Benelux veya İskandinavlar’a gitmişseniz günlük harcama ortalama harcamanız benzer şekilde tutacaktır. Bunu daha ucuza ya da pahalıya getirmek sizin elinizde, ama kendinizi tutamayıp varı yoğu Hong Kong’ta bırakabilme ihtimaliniz var! Özellikle de elektronik aletlere, yeni teknolojilere para harcamayı seviyorsanız kendinizi ona göre ayarlayın geçmiş olsun şimdiden, cepler boşalabilir…

Konaklamaya geldiğimizde ise ne yazık ki eli yüzü düzgün bir yerde kalmak isterseniz biraz fazla harcamınız gerekebilir. Dikkat etmeniz gereken en önemli unsur ise, odanızda pencere ya da havalandırma olup olmaması. Ne yazık ki birçok oda tahmin ettiğinizden çok daha dar olacaktır ve düşük bir bütçe ile gezmeyi planlıyorsanız penceresinin olmama olasılığı bile var bu odalarda!  Bu yüzden yer ayırtırken, hayal kırıklığın uğramamak için, odanızın isteğiniz özelliklerde olup olmadığını iyice kestirmeye çalışın.

Ne zaman gitmeli?

Evet, ziyaret etmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biri de tayfun olma ihtimali. Özellikle, temmuz-eylül arasında ziyaret etmeyi düşünürseniz bu ihtimale yakalanma riskiniz biraz artıyor. Bu arada ben temmuzda gitmiştim ve yine de güneşi yakalamak mümkün, yağmur ise sabah erken saatlerde ya da gece yağıyordu çoğunlukla. Yani tayfun filan da çok gözünüzü korkutmasın, zaten kocaman şehirler, ansızın yağmurda kalsanız bile mutlaka sığınabilecek bir yer bulursunuz.

Yine de değinelim, nemden hoşlanmıyorsanız, hele de sıcak ve nemli havada bunalıyorsanız, Türkiye’nin yaz aylarına denk gelen zaman dilimi içinde gitmeseniz iyi olabilir. Kışın gidip mis gibi yaz havası alıp dönebilirsiniz tabii ama yeri gelmişken bir şey daha belirteyim de tercihi size kalsın: alışveriş yapmayı düşünüyorsanız çoğu indirim temmuz ve ağustosta oluyor. Artık karar sizin…

Eklemek istedikleriniz, merak ettikleriniz olursa-varsa; Hong Kong’a ve(ya) Macau’ya gidenler-gitmeyi düşünenler yazabilirler 😉

Bir cevap yazın