20 Sütünlu saraydaki resimler savaş tasviri içeriyor

Yurtdışına çıkmayı ekonomik anlamda zor bulanlara ya da tek başına gitmekten, zamanının az olmasından, dil bilmemekten çekinenlere İran gezim oldukça güncel olduğu için biraz cesaret verebilir diye düşünüyorum.

Bu blogta gezmenin tercih, hayal etme ve his meselesi olduğunu vurgulamak asıl amacım. Mümkünse de örneklerle, bazen paragrafların içinde gizli cümlelerle çoğu kişinin aradığı sorulara yanıt verebileceğimi düşünüyorum. Ne yazık ki dünyayı gezmenin bir tekniği yok. Herkesin ilgisi, yeteneği, seçtiği  yol ve öncelikleri farklı. Bencesine gelirsek de; dünyayı gezmek için çok varlıklı olmamız gerekmediği gibi buna başlamak/devam etmek için sihirli bir değneğe de ihtiyacınız yok.

Geçenlerde yine alışkanlık üzerine uçak biletlerine baktığımda THY’nin İsfahan biletlerinde promosyon olduğunu gördüm ve normalde olan fiyatın neredeyse üçte birine gidiş-dönüş İsfahan bileti bulunca artık bu İran hasretim bitsin demeye karar verdim. Bu arada tarih yılbaşından hemen 1-2 gün önceydi ve annemin kredi kartındaki mil puanların bir kısmı yeni yıl ile silinecekti. Bu yüzden de hemen 132 Dolarlık bileti hiç düşünmeden annnemin kredi kartı ile aldık böylece cebimden aslında uçak bileti masrafı da çıkmamış oldu! Haliyle böyle bir fırsatı kaçıramazdım.

Geriye tek sorun kalıyordu bence. Çalışan ve aynı zamanda master yapan biri olarak zamanım çok kısıtlıydı. Bu yüzden de en fazla 1 haftalık bir tatil için bazı tercihlerde bulunmam gerekiyordu. Promosyonlu bileti görünce, cebimden de bir şeyin çıkmaması rahatlığı ile ne olacak en azından 3-4 gün gidip sadece İsfahan’ı görsem bile yeter diye düşünüyordum aslında.

Neyse şartları 1 hafta için, gece uçuşları, gündüz kazanma, az uyku vs ile zorladım. Tabii bir de bu zorlamayı bana sorun. Ama bu bir tercih meselesi, benim için o hafta İran’da uykusuz kalmışım pek önemi yok. Tabii gelince uzun bir süre yarı baygın oluyorum orası da ayrı…

İran adına bende en çok merak uyandıran İsfahan ve Persepolis’ti. Üstelik Yazd, Verzaneh Çölü’ne geziyi de gerçekleştirebildim, yani beklentimin de ötesinde iyi ki gitmişim diyorum şimdi. Bir de mart ayı olmasına rağmen güneş fazlaca yakıyordu, daha kapalı giyinmek zorunda olduğum için anladım ki en iyisi imiş cidden arkadaşlarımın önerdiği gibi mart-nisan civarında gitmek. Mevsimi de tutturduğum tam tadından yenmez oldu. şu yazımda bahsettiklerime altta değineceğim sebeplerden dolayı korkmayın demeye getiriyorsam, bildiklerim gerçekten de vardı. Nitekim o yazıda belirttiğim gibi de oldu.

Konaklama seçimime gelirsek:

İran’da otel  fiyatları otelin normalde hak ettiğinden oldukça yüksek. Bunun sebebi ise tabii ki ambargolar, turizm yatırımının yeterince yapılamaması ve rekabet ortamının fazla olmaması. Bu nedenle de Couchsurfing’e başvurmaya karar verdim, yani başka evlerde misafir olmaya… Ki iyi ki de öyle yapmışım çünkü beni misafir eden çoğu kimse çok kısa zamanda pek çok yere ulaşmamı sağladı ve benimle birlikte gezdi çoğu yeri. Tarih, kültür, aile yaşantısı, yemekler hakkında kendi başıma gitseydim gerçekten daha az şey öğrenirdim. Evinde kaldığım insanlarla satranç oynamaktan, gece turistlerin giremeyeceği kutsal mekanları ziyaret etmeye, ev yemeklerinden, Nevruz hazırlıklarına, çöl gezisine kadar pek çok şeye çok kısa zamanda erişebilmiş ve zamanımı çok verimli kullanabilmiş oldum.

Şimdi gezmek çok pahalı diyenlere de bir örnek vereyim. Elbette gezmek için bir miktar paraya ihtiyacınız var, ama bunun milyarlar olması gerekmiyor! Şimdi altta bahsedeceğim miktar sanırım size gezmenin bir tercih meselesi olduğunu hatırlatır ve ufak tefek başka şeylerden yapacağınız tasarruflarla bunun mümkün olduğunu gösterir.

Bütün bunlarla 1 haftalık İran gezim için cebimden çıkan ise 250 $! (ki 60 Doları filan hediye ve ıvır zıvır yani olmasa da olabilecek  şeyler) Bunlara neler DAHİL:

  • Ankara- İstanbul uçak biletim
  • İstanbul-İsfahan uçak biletim
  • Konaklama
  • Yeme-İçme
  • Hediye olarak getirdiğim/götürdüğüm şeyler
  • Ufak tefek özel eşyalar (minyatür/ el sanatları vs)
  • Şehirlerarası- Havaalanı ulaşım
  • Persepolis için taxi kiralamam
  • Müze,bahçeler ve tarihi mekanlara girişler (her biri 15-20 lira civarında bu arada, ki en çok masrafı bunlar tutuyor)

Ve aklınıza gelebilecek diğer her şey!

Dil bilmeden bir ülke gezilir mi? Kadın başına nasıl gezilir mi?

Gibi düşüncelerle kendini sınırlandıranlara cesaretlendirici birkaç cümle kurup artık sonu bağlayalım.

Turizm acentasına bağlı olmadan bir ülkeye gitmek İran gibi bir ülkede oldukça zor. Bu arada mümkünse hele de Avrupa’ya bir acenta ile gitmeyin (sayın yetkililer kızmasın ama, gerek yok size doğruya doğru!) Hatta Uzak Doğu’da fazlaca turist akınına uğradığı için çoğu zaman yol yordam bulmak oldukça kolay, Uzak Doğu’daki çoğu ülke için de gerek yok anlayacağınız. Ama bazı ülkeler için kendinizi daha güvende hissetmeniz, ulaşım ile daha az zaman kaybetmeniz için acenta aracılığı ile gitmek avantajlı olabilir, Örneğin: İran, Hindistan…

İran’a gelince… Çoğu kimse İngilizce bilmiyor, ulaşım neredeyse Türkiye’deki gibi, şehirler oldukça kalabalık ve biraz düzensiz ve resmen rakamlar dışında Arap Alfabesi bilmediğim için okuma-yazma bilmiyor durumundaydım! Yani buradan dil bilmeden de bir ülkeye gidilir mi sorusuna cevap arayanlara seslenmek istiyorum: Evet!

Merak ederseniz ben İran gezimde nereleri gördüm, ne yani 1 hafta yetti mi diye şu yazıma göz atabilirsiniz. Bu yazıdan İran hakkında ve nereleri ziyaret etmeli konusunda genel bir fikir de edinebilirsiniz.  Ayrıca detaylar da yolda… Dediğim gibi de Couchsurfing çok iyi oldu benim için. Fars kültürünü daha yakından tanımama, aklımdaki soruları sorup yanıt bulmama ve dil, okuma-yazma bilmediğim bir ülkede fazladan zaman kaybetmemi de önlemiş oldu.

Umarım bu yazı gezmenin özellikle de maddiyatla sınırlı olduğunu düşünenler için şu yazımda yaptığım bir sürü açıklama ve tercihlere somut bir örnek olabilmiştir. Sanırım 250 Dolar gibi bir mebla da başka bir ülkenin kültürünü öğrenmeye, tarihe yolculuk yapmaya ve kapak resminde gördüğünüz dahil başka güzelliklere de ulaşmaya değer. Sizce?

Bir cevap yazın