Che Nedir?       

 

Buradaki Che’nin Küba Devrimi’yle ilgisi pek yok aslında. Bu sitede güncel ve günümüzde de hala etkileri süren, yakın tarihli siyasete pek girmeyi düşünmüyorum merak etmeyin.

Che nedense Türkçe’ye Che Guevera ile birmiş gibi girmiş ve asıl Türkçe karşılığı hakkında pek de bilgi  olmayan bir kelime. Che Hispanik Dillerde pek çok farklı anlamda kullanılan ve “dostum, arkadaşım, ahbap, hey naber” gibi anlamlara gelebilen bir sözcük aslında.

Benim “Che”lerim ise lise yıllarında günlük olarak kullandığım defterlerime (defterler de bir ismi hak ediyor, olamaz mı yani?)  verdiğim “yoldaş” anlamına gelen bir isimdi.

2011’de ise Paris’te bir arkadaşım bana eski bir kitaba benzeyen ve kumaş yaprakları olan bir defter vermişti. Ardından ben de bu deftere seyahatlerden edindiklerimi biriktirmeye, detaylı notlar almaya, defteri gittiğim her yere götürmeye  başladım. Sonra fark ettim ki, Che sandığımın ötesinde bir defter olmaktan çıkmış ve hayata bakışımı yansıtan, sürekli değişen, sınır tanımayan “kendim” olmuş.